Menu Zamknij

Rozwód jak wygląda i o czym warto pamiętać

Rozwód nie należy do przyjemnych aspektów życia. Jest wiele powodów, dla których małżonkowie podejmują takie kroki. Często rozwód następuje w wyniku zdrady, albo zatajonej tajemnicy, którą druga osoba nie może zaakceptować. Rozwód może nastąpić w wyniku problemów finansowych lub zawodowych.

Jednak największa liczba spraw rozwodowych jest na tle zdrad. Zanim jednak dojdzie do rozwodu wiele małżeństw poddaje się terapii u psychologa. Bardzo często ona pomaga, lecz nie zawsze. Natomiast inne małżeństwa decydują się na separację.

Jak już podejmiemy decyzję o rozwodzie, musimy być przygotowani na wiele formalności oraz rozpraw sądowych. Bardzo rzadko dochodzi do orzeczenia o rozwodzie na pierwszej rozprawie. Żeby tak się stało małżonkowie muszą dojść do porozumienia i ugody jeszcze przed salą sądową. W takim przypadku sąd orzeka rozwód bez większych komplikacji.

Krok po kroku jak wygląda składanie dokumentów rozwodowych.

1. Wniosek rozwodowy

Wniosek rozwodowy musi zostać uzupełniony oraz odręcznie podpisany. Można go przesłać w sposób elektroniczny, tradycyjny (Poczta Polska) lub zostawić w biurze na dzienniku podawczym. Istotne jest to aby mieć potwierdzenie doręczenia dokumentów. Sądem właściwym do orzekania o rozwodzie jest sąd okręgowy do spraw cywilnych.

Dokumenty jakie należy dostarczyć, to uzupełniony wniosek rozwodowy, załączniki oraz dane drugiego małżonka. Należy określić strony postępowania.

Wniosek rozwodowy należy dobrze sprecyzować i uściślić następujące informacje:

  • ilość dzieci, które posiadamy z małżonkiem (ich wiek i płeć),
  • o majątku (skład majątku oraz czy posiadamy intercyzę czy nie),
  • o zarobkach,
  • orzeczenie o winie (czy wina wystąpiła czy bez orzeczenia o niej).

W pozwie należy także oświadczyć, co chcemy uzyskać, czyli wysokość alimentów, które składniki majątku chcemy zostawić, ustanowienie opieki nad dziećmi itd. Dodatkową istotną informacją będzie załączenie listy świadków lub dokumentów na podstawie, których chcemy dokonać rozwodu.

Do pozwu należy również dodać załączniki w postaci:

  • aktu małżeństwa,
  • aktu notarialnego posiadanych nieruchomości,
  • aktu urodzenia wspólnych dzieci,
  • zaświadczenia o zarobkach;

2. Opłaty sądowe

Po złożeniu pełnej dokumentacji w odpowiedniej jednostce należy dokonać opłaty skarbowej. Jest ona różna w zależności od miasta. Oprócz opłaty skarbowej w koszty sądowe wliczane są koszty postępowania oraz koszty prawnika i pełnomocnika.

W przypadku powołania biegłego lub kuratora środowiskowego również jest wymagana opłata. Dodatkowo naliczana jest opłata za podział majątku w przypadku braku intercyzy.

3. Termin rozprawy

Następnym etapem jest ustalenie terminu rozprawy. Rozprawa rozwodowa może się odbyć bez obecności jednej ze stron. W przypadku braku obecności powoda sprawa jest zawieszana na okres 3 miesięcy.

4. Przesłuchanie małżonków i świadków

Podczas prowadzenia sprawy rozwodowej sąd przesłuchuje każdą ze stron oraz świadków. Z przesłuchania wyłączone są dzieci i wnuki rozwodników, które nie osiągnęły 13 lat oraz świadkowie do 17 roku życia.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami i materiałami podczas prowadzenia przesłuchań i załączonych dokumentów do pozwu sąd prowadzi rozprawę.

5. Ustanie małżeństwa

Po zakończeniu rozprawy lub rozpraw (w zależności od przypadku) sąd orzeka o ustaniu małżeństwa. Jednak małżeństwo ustępuje dopiero w momencie uprawomocnienia wyroku.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy detektywa przed rozwodem?

Nasze biuro detektywistyczne, pomaga w pełnym skompletowaniu dokumentów osobom, które zostały pokrzywdzone oraz oszukane przez współmałżonka. W takich spraw jesteśmy bardzo delikatni, bo wiemy w jak trudnym momencie znajdują się nasi klienci.

Przed rozwodem wsparcie detektywów jest bardzo pomocne dla pokrzywdzonych osób, gdyż taka osoba może liczyć na pomoc psychologiczną, wsparcie prawne, mentalne a ponadto biuro detektywistyczne pomoże odnieść wygraną o majątek i rodzicielstwo w sądzie.

Zapraszamy do kontaktu: